Posledná úprava: 3.8.2024
Späť na hlavnú stránku
Vzťahy


Celkovo

Začnime túto náročnú a komplexnú tému pohľadom na súčasnú situáciu vo svete.
Na Slovensku sa ročne rozvedie približne 50 percent manželstiev v tom zmysle, že na daný rok je na počet sobášov polovica rozvodov. Ďalšou skutočnosťou je spoločné bývanie pred sobášom, tzv. konkubinát, a tiež sexuálne skúsenosti už pred sobášom. Syndróm spoločného bývania, keď podľa štatistík sa rozíde časom (či pred, či po sobáši) až 80 percent z rých, ktorí žili v konkubináte, si uvedomuje už aj spoločnosť (teda nie iba kresťania, ktorým o tom hovorí viera).
Ináč povedané, snahou mladého človeka je v živote okrem iného nájsť si vhodného partnera (partnerku) na celý život. Ale sú správne prostriedky, cesty, ktoré používa súčasný svet? Je sex riešením na všetky problémy vzťahu? Je potrebný pred sobášom, aby sa mladí spoznali? Je sex iba o spojení tiel a nie aj celých osôb?
Cesty používané "súčasným svetom", jasne ukazujú, že problém rozpadajúcich sa vzťahov je niekde inde, ako sa všeobecne myslí. Ponúkam odpovede na túto oblasť, ktoré nám ponúka Desatoro a Cirkev, vrámci rozlišovania aj niektorých nových morálnych otázok dnešnej doby.
Jednoducho zhrnuté učenie 6. a 9. Božieho prikázania a rozlíšenia Cirkvi v tejto oblasti, sa dá zhrnúť takto:
Sex je správny iba v manželstve. Katolík (katolíčka) sú povinní vziať sa v katolíckom kostole (pre tak dôležité rozhodnutie na celý život je treba dostať požehnanie od Boha).
Pozrieme sa na konkrétne podoblasti tejto témy.

Najprv si rozoberieme ako budovať dobré vzťahy a potom ako nebudovať dobré vzťahy, resp., čo sú nepriatelia skutočnej lásky.

Ako budovať dobré vzťahy

Pavol Hudák

Pavol Hudák je známy slovenský kňaz, ktorý vedie Centrum života mladých (www.domcek.org) na východnom Slovensku vo Vysokej nad Uhom (rodisko nedávno blahoslavenej mučeníčky čistoty Anky Kolesárovej), ktorý sa venuje mnohým témam mladým, predovšetkým vzťahom.
Tu sú odkazy na jeho stránku, kde sa venuje témam ako:
- priateľstvo - jeho budovanie, piliere, vlastnosti, pravidlá, desatoro priateľstva .
- modlitby - za môjho chlapca, za moje dievča, za čistotu, za správny výber životného partnera, budúceho/cu manžela/manželku, modlitba Osloboď ma odo mňa, za učenie sa milovať, ranná a večerná modlitba, pred a po čítaní Svätého Písma.
- test pravej lásky - ako zistím, že je ten pravý/tá pravá?.
- myšlienky a rady - o vzťahoch, celkovo.
- otázky a odpovede - priestupky proti čistote, flirtovanie, aká je správna modlitba.
- odporúčaná literatúra.

Pavol Hudák kedysi odprednášal viacero prednášok na tému vzťahov. Sú zachytené na 4 CD, alebo aj online na:
- 1. Rodina - spoločenstvo lásky (rozobraté aj vzťahy medzi jednotlivými členmi rodiny).
- 2. Milovať a byť milovaný - predstavy o šťastí, dopĺňanie muža a ženy, city, dozrievanie, falošné tváre lásky, ....
- 3. Telesná a citová sexualita - syndrómy, masturbácia, citovosť, ....
- 4. Tri etapy lásky - byť darom pre druhých, tri etapy, vytváranie vzťahu, ....
(za vypočutie je priateľký záväzok prispieť pol eura za každé cd)

Pavol Hudák je prítomný aj na mnohých sociálnych sieťach (odkazy sú naspodku menu).

Boží plán s ľudskou láskou

Aký je Boží plán s ľudskou láskou?
Teológia tela: Naše sexuálne túžby sú odpoveďou na volanie k Najvyššej Láske
Kňaz Chrvala: O čom nám hovorí teológia tela Jána Pavla II.?
www.teologiatela.sk - Láska podľa katechéz sv. Jána Pavla II.
Kniha Mladým pravdu - Príručka pre učiteľov, rodičov a sprievodcov mladých - témy: sexualita, tehotenstvo, potrat, umelé oplodnenie, náhradné materstvo, rodová rovnosť, identita pohlaví, rady mladým, pomoc pri nežiadúcom sexuálnom správaní, transexualizmus, čo s nami môže robiť digitálna technológia
zdravysex.sk - sexuálna výchova a výchova k láske, manželstvu a rodičovstvu
ostantevlaske.sk - Ostaňte v láske - Najkultovejší časopis mladých, zároveň misijný časopis prekladaný do mnohých jazykov a používaný v misiách. Vzťahy, viera, svedectvá, svätci, duchovný život, modlitba, čistota, história, ...
Články z časopisu Ostaňte v láske (predtým Milujte sa!) na témy: Božie milosrdenstvo, Cirkev, história, Hnutie čistých sŕdc, joga, okultizmus mágia, svätosť, rodina, viera, veda a viera, večný život, utrpenie, svedectvá, homosexualita, potrat, antikoncepcia, pornografia.

Bezhraničná.sk
Ďalšia dobrá stránka o vzťahoch: Bezhranicna.sk

Zahraničné
Čistota (anglicky)


Nepriatelia lásky

Predmanželský sex – karikatúra lásky

Prirodzené a nadprirodzené nevýhody:
-ak je sex riešením na všetko, prečo sa rozpadá približne každé druhé manželstvo?
-prečo vysoké percento konkubinátnikov (spolužijúcich pred sobášom) sa rozpadá (či pred, či neskôr aj po sobáši)
-„riziko“ otehotnenia, strach z neho a tým aj ohrozenie študijných a pracovných plánov s nie malým pokušením potratu, nútenie do spečatenia životného vzťahu a stavu
-riziko nepripravenosti otcovstva, materstva, bývania, zabezpečenia
-riziko pohlavných chorôb
-potreba antikoncepcie (mravne nedovolená), jej negatívny vplyv na zdravie, v prípade abortívnej (dnes skoro všetky hormonálne!) súhlas s ničením počatého života či neprirodzená hormonálna bomba do organizmu ženy
-antikoncepcia podporuje neviazaný život, v krajinách platí štatistika: čím viac antikoncepcie, tým viac potratov (teda presný opak, čo chcela antikoncepcia dosiahnuť)
-neúplné, teda hrané, akože totálne odovzdanie sa v láske
-väčšia bolesť z rozchodov
-v prípade ďalšieho sexuálneho partnera to bude už aj o ich porovnávaní
-klinec do nevyzretosti
-nezodpovednosť voči partnerovi/-ke
-orientovanosť na pudy narozdiel od dozrievania v sebaobetujúcej sa láske, ktorá aj niečo stojí
-okliešťovanie pudmi od duchovnej roviny života a vzťahu k Bohu
-v manželstve potom už nič nové
-nespoznanie iných prvkov osobnosti toho druhého, ktoré treba ešte spoznávať
-nepotreba sebaovládania s účinkom aj na ostatné situácie života (!!! veľmi dôležité, dnešní mladí potrebujú osobitne rásť v obetavosti, aby zvládli tlak na seba i svoju rodinu)
-„keď sme si nedokázali odoprieť pred svadbou, ako si dokážeme, že to teraz dokážeme odoprieť si s niekým cudzím?“
-plytkosť, morálna otupenosť, a aj hlúposť (predovšetkým v pochopení morálky)
-neokúsenie radosti z obety, z čistoty, z prekonávania sa, ba práve znechutenie z vlastnej neschopnosti
-„(sexuálne) vyskúšanie partnera/-ky“ nie je potrebné k šťastnému manželstvu (v telesnej oblasti „nefunkčnosť“ nebýva, ale v iných rozmeroch osobnosti hej), lebo sex je skutočne naplnený až pri plnom odovzdaní sa po spoznaní sa vo všetkých oblastiach, teda, sex len završuje šťastný vzťah, nie ho začína
-ten najkrajší darček partnerovi/-ke k manželstvu (čo viac už dať k manželstvu ako dar, ak nie panenstvo, panictvo?)
-človek radšej očakáva aj od druhej strany panenstvo/panictvo, ako veľa rôznych skúseností
-vytvára sa závislosť
-otvorenie sa zraneniu, zatvorí sa možnosť rozvinúť vzťah a lásku
-láska je chcieť to najlepšie - ak sa riskuje otehotnenie s rizikom nepripravenosti, nemôže to byť láska, ale sebectvo

ZAHRÁVANIE SA S VEČNOU SMRŤOU PRI NEĽUTOVANÍ TOHTO HRIECHU!!!

Aj hormóny dokazujú potrebu predmanželskej čistoty. Existuje 5 „hormónov zaľúbenosti“. Phenil-etil-amin je hormónom, ktorý sa stará o pocit zaľúbenosti. Tiež zdvíha hladinu dopamínu. Dlhodobo produkovať phenil-etil-amín však mozog nedokáže, je to pre neho náročné, maximálne 18 mesiacov. Človek vtedy prestáva cítiť zaľúbenosť, veľa vzťahov (vrátane vzťahov manželských s deťmi) vtedy skončí! Pôsobením phenil-etil-amínu sa zníži aj produkcia hormónu „normálnosti“ – serotonínu, čo znamená oslabenie normálnosti, uvedomenia, oslabuje rozum a vôľu. Ak sa začne s predčasným sexom, produkuje sa endorfín, silná „droga“, ten znova oslabí ešte viac rozum a vôľu a vytvára závislosť na ďalšom zážitku. Avšak najdôležitejším hormónom je paradoxne posledný – oxitocin, je to hormón trvalého vzťahu. Vzniká až po úpadku hormónu phenil-etilamínu. Ak sa začalo s predčasným sexom, phenil-etil-amín sa po čase prestane vytvárať a exitocin sa nezačne. Ten sa vytvára postupným hľadaním iných ciest, ako si vyjadriť lásku, každým jej prejavom, zosilňuje sa vzťah aj vzájomnou komunikáciou a tak spoznávaním sa, čo sa zasa nedosiahne pri začatí telesného spolužitia. Ak sa vzťah rozpadne po sexe, je to veľmi silný zásah, ak bez sexu následkom úpadku phenil-etil-amínu, dá sa vzťah zanechať bezbolestnejšie. Oxitocin však vytvára silné puto na celý život. Je preto logické, že nechať si prvý sex až do manželstva je najlepšie, lebo zabezpečí silné dodanie endorfínu až vo vzťahu, keď sú si ľudia odovzdaní už na celý život. Predčasný styk by spôsobil možné silné zranenia v prípade neskoršieho rozchodu. Pred manželstvom sa majú spoznať inak. Potrebujú spoznať aj svoje negatívne vlastnosti. Predčasný sex by im ich zakrýval a sústredil by oboch iba na telesné spoznávanie sa, ale to zďaleka nie je celá osoba a negatívne to ovplyvní neskoršie zložitejšie partnerské situácie rôzneho druhu. [1]

Ťažký hriech zabíja v človeku skutočnú lásku. A keďže konkubinát ťažkých hriechom je, je veľmi nerozumné tak dôležitý moment života, akým je spoločné chodenie ako príprava na trvalý vzťah lásky, postaviť práve na ňom. Prečo neísť radšej s pomocou (tzv. "milosťou") Božou?

Spoločný sex pôsobí aj ako lepidlo - mladí si aj môžu uvedomovať, že nie sú pre seba úplne vhodní, ale následkom intímnosti už nie sú schopní si tak povedať "nie", ako by tomu boli, keby neboli takto spojení.

Keby bol sex riešením na všetky manželské problémy, nebolo by toľko rozvodov. Naopak, dôvodom rozvodov bývajú úplne iné problémy a sexuálne sú až cca na 7. mieste. Najčastejšími dôvodmi sú: iné názory, nepoznali sa tak, ako si mysleli. Dôvod? Začali žiť spolu intímne a na takéto vyjasnenie si priorít, názorov, spoznanie v ťažších situáciách, vzájomné spoznanie rodín, z ktorých vyšli, komunikáciu, toto bolo podcenené, či nedocenené.

Všeobecným problémom dnešnej mládeže je i menšia schopnosť obetovať sa, prekúsnuť krivdu, povzniesť sa nad problémy, či schopnosť vytrvať. Tomuto všetkému napomáha ľahšia všeobecná dostupnosť vecí a to aj rýchla. Človek sa nemusí tak prekonávať, ako kedysi. Kultúra "mať", namiesto "byť". Na základe tohto mladý človek ťažšie robí rozhodnutia na celý život, aj v otázke vzťahov. Preto je k tomu veľmi potrebné učiť sa vytrvalosti aj vo vzťahu, sebaobete, sebazriekaniu, službe, či chcieť na 1. mieste šťastie toho druhého namiesto toho môjho.

Je dobré overiť si partnera (partnerku) aj vo vzťahu k deťom. Preto raz budú rodičmi, ktorých deti preplačú celé noci, choré, niekedy stále vyžadujúce starostlivosť. To nie je pre slabochov. Je teda potrebné rásť v celkovej ľudskej zrelosti, sebazriekanie človeka buduje a robí silnejším aj čo sa týka postoju k práci, aj zodpovednosti o rodinu a napomáha schopnosti žiť aj pre nie príjemné, ale potrebné veci. Predmanželská čistota teda človeka buduje aj v týchto veciach - obetavosti, zrelosti vo vzťahoch, ochote slúžiť, nemyslieť len na seba. Na druhej strane, predmanželská čistota, nech akokoľvek potrebná, nie je jediná zárukou trvácnosti vzťahu, keď sa zanedbajú iné zložky vzťahu, či rastu po ľudskej stránke (komunikatívnosť, vzťah s Bohom, obetavosť).

Môže sa to zdať ako príliš ideálny pohľad. Ale s pomocou Božou je všetko možné - "Bohu nič nie je nemožné"! On "je schopný okrem tohoto všetkého urobiť oveľa viac, ako prosíme alebo chápeme" (Ef 3, 20). "Ja som premohol svet!" (Jn 16, 33).
[1] DVD Príprava na manželstvo a rodičovstvo

Iné články:
10 otázok o spolužití páru pred manželstvom
Kňaz Pavol Hudák: Čistota pred manželstvom je objavovaním srdca človeka


Konkubinát (spolužitie pred sobášom)

4 klamstvá o tom, prečo žiť spolu pred svadbou

Masturbácia

Takisto nespĺňa základný princíp sexuality: sexualita má jediné správne použitie iba v úplnom sebadarovaní sa v manželstve (len v manželskom styku sa "v ovzduší pravej lásky uskutočňuje plný zmysel vzájomného darovania sa a ľudského plodenia". [2]). Sústreďuje človeka na seba samého, bráni mu vedieť sa úplne odovzdať vo vzťahu, nie je to o jednote s druhou osobou. Zásadne odporuje účelu a cieľu pohlavného pudu. Na odstránenie tohto zlozvyku je potrebné využívať prirodzené i nadprirodzené prostriedky, ktoré kresťanská askéza doporučuje k ovládaniu vášní a k rozvoju cností. [3] Človek vážne hazarduje so svojou schopnosťou, až dispozíciou, milovať v intelektuálno-citovom a duchovnom rozmere lásky. [4] Treba zistiť príčiny na prekonanie nezrelosti. Tento problém je príznakom problémov omnoho hlbších, ktoré vyvolávajú sexuálne napätie. Treba sa naučiť spoločensky sa začleniť, otvoriť sa iným a zaujímať sa o nich, vykročiť tak k sebaobetujúcej sa láske. Prostriedky askézy sú modlitba, sviatosti, zapojenie sa do diela spravodlivosti a lásky. [5]

[2] Katechizmus Katolíckej Cirkvi, bod 2352. http://katechizmus.sk/index.php?action=getk&kid=3143.
[3] Podľa Persona humana, bod 9, http://teologietela.paulinky.cz/dokumenty/dokument/Persona-humana.html.
[4] https://christ-net.sk/masturbacia
[5] Podľa O ľudskej láske. Výchovné smernice. Náčrt sexuálnej výchovy. Body 98-100. http://www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/dokumenty-a-vyhlasenia/p/dokumenty-vatikanskychuradov/ c/vychovne-smernice-nacrt-sexualnej-vychovy.

Iné články:
www.bezhranicna.sk
Je masturbácia hriech? Kde sú hranice? Možno sa túto otázku pýtame zle
Často padáš v čistote? Nie si v tom sám
Z poradne: Priateľ mi už dávnejšie hovoril, že má problém s masturbáciou

Pornografia

Kto zneužíva lásku tým, že vytrháva ľudskú sexualitu z intimity dvoch ľudí a robí z nej spotrebný tovar, dopúšťa sa závažného hriechu.
Ten, kto prostredníctvom médií konzumuje násilie a pornografiu, duchovne sa otupuje a škodí sám sebe. (YouCat, body 412 a 460)
Vytvára závislosť, podobnú závislosti na drogách, degraduje človeka - tvorcu i konzumenta. Môže brániť zdravým vzťahom a tak viesť k odďaľovaniu sobáša, vytvára predstavu o ideálnom tele budúceho manželského partnera, posilňuje podvedome agresivitu, ak ide o pornografiu spojenú aj s agresivitou.
Sledovateľ pornografie si ani neuvedomuje skutočné utrpenie hercov, ich stav pod drogovým, či alkoholickým opojením (lebo inak by ani nezvládli psychicky filmovanie) a u nich veľkú rozšírenosť pohlavných chorôb.
Sledovateľ nepriamo podporuje aj obchod s ľuďmi, nakoľko mnohí z nich sú do toho dotlačení a je im vzatá sloboda nad vlastným životom (počítačová kriminalita, drogy a obchodovanie s ľuďmi sú tri najvýnosnejšie časti čierneho trhu na svete).

Ďalšie odkazy na tému:

Tlakový hniec - Program a materiály pre školy, rozhovory s odborníkmi, s maželskými poradcami, skutočné príbehy ...
Ne pornu - Ako sa zbaviť návyku na pornografiu.
Kniha "Láska žije offline" - Ako sprevádzať deti v dobe ľahko dostupnej pornografie.
Dokument Cirkvi (amerických biskupov) o pornografii "Stvor mi čisté srdce: pastoračná odpoveď na pornografiu" - kniha v slovenčine.
Dokument Cirkvi (amerických biskupov) o pornografii "Stvor mi čisté srdce: pastoračná odpoveď na pornografiu" - pdf v angličtine.

Iné odkazy:
Lívia Halmkan o pornografii: Je to lož a zlodejka pravej intimity
Som žena a mám problém s pornografiou

Ako budovať čistotu

Využívať prirodzené a nadprirodzené prostriedky:

- Nadprirodzené:
- Rozhodnúť sa vôbec bojovať
- Neísť vlastnou silou, ale s pomocou Božou!
- Časté prijímanie sviatostí (hlavne sv. spovede a sv. prijímania)
- Čím skôr po hriechu sa vyspovedať, aby sa zvyk nezakorenil hlbšie a človek bol ľahšie oslobodený a uzdravený
- Na začiatku je spúšťačom iný problém, alebo problémy (rôzne v rodine, či osobné, pracovné, školské, vzťahové, ...) - tie sa snažiť tiež odstrániť
- Nikdy nelamentovať, že sa nedá z toho dostať - Božia milosť môže všetko a aj hneď!
- Neznechutiť sa, časom je to aj biologická a psychická závislosť, ale nie neprekonateľná
- Boh vidí aj ten boj, nielen prehru
- Netrápiť sa, ako by to bol najťažší hriech, sú aj horšie - diabol takto môže človeka znechutiť, aby prestal bojovať
- Systematické vyhýbanie sa príležitostiam k hriechu
- Predchádzať očakávané pokušenia k hriechu modlitbou, celkovo, modlitba za čistotu k Panne Márii, sv. Jozefovi, sv. Márii Goretti, bl. Anke Kolesárovej, sv. Agnese, patrónom čistoty
- Občas celá modlitba ruženca na ten úmysel, denne aspoň jeden desiatok
- Modlitba a ťažký hriech nejdú spolu
- V silnom pokušení sa modliť, zmeniť činnosť
- Dobré je začať robiť inú činnosť, ktorá aj človeka teší, napĺňa, má z nej radosť, či má úžitok on, či iní ľudia
- V pokušení sa snažiť prekonať pre "vyššie veci" - obetovať ten boj za kohosi, za niečo veľmi užitočné, spásu ľudí, pokoj vo svete, za niečo, na čom človeku veľmi záleží
- Je to pozvanie rásť aj duchovne, aj všeobecne - pravidelným pristupovaním k sviatostiam, poriadkom v živote, ochotou a službou; ísť jednoducho do hĺbky aj v duchovnom živote, do väčšej oddanosti Bohu a spolupráci s Ním
- Vyprosovať si aspoň zníženie silných pokušení
- Duchovné čítanie, čítanie zo Svätého Písma - preventívne
- Pôst na úmysel čistoty, pôstom sa dá vyprosiť viac, ako modlitbou
- Zriekanie sa, pôst od iných dobrých vecí - posilňuje vôľu
- Urobiť rozhodnutia, Boh si váži aj menšie kroky v tejto veci, ktoré je človek schopnejší ľahšie urobiť
- Urobiť si vlastný zoznam účinných činností obrany, ktoré v danom pokušení použiť
- Pestovať v sebe ďalšie čnosti - návyky v dobrom - potom dvíhajú jedna druhú
- Vyhýbať sa i ľahkým hriechom v tejto oblasti, potom sa ľahšie vzdoruje pri silnejšom pokušení
- Ak ide o pokušenie pri používaní internetu, použiť aj preventívne: online adoráciu v nejakom okne, či pravidelnú modlitbu k patrónovi internetu sv. Izidorovi
- Vykonať si pobožnosť 9 prvých piatkov, či aj 5 prvých sobôt (viac v časti "Ako rásť vo vzťahu s Bohom")
- Pri sviatosti birmovania sa zosilňuje aj dar Ducha Svätého - dar sily, ktorý dáva väčšiu silu konať dobro a vyhýbať sa zlu
- Navštevovať katolícke spoločenstvo. Spoločenstvo mi pomáha aj naplňovať čiastočne citovú potrebu, budovať hlbší vzťah s Bohom a tým aj rásť v čnostiach a čistote
- Povzbudzovať sa čítaním svedectiev o nadobudnutí stratenej čistoty, napr. na: www.bezhranicna.sk, www.ostantevlaske.sk

- Prirodzené:
- Služba, obeta - radosť z obety, zo služby ľuďom je bytostná a hlbšia, ako povrchné a krátke radosti z hriechu
- Sebadisciplína, presný denný režim
- Šport - dodáva telu hormóny šťastia prirodzene, buduje pevnejšiu vôľu, spoločenstvo s ľuďmi
- Nadväzovanie zdravých vzťahov

- Zaujímavé zdroje: - www.annakolesarova.sk - Anna Kolesárová je naša blahoslavená mučeníčka čistoty (1.9.2018 v Košiciach).
- Časopis Ostaňte v láske (kedysi Milujte sa!) - svedectvá, rady: www.ostantevlaske.sk

Iné články:
Ako poraziť nečisté obrazy v mysli?
Anka Kolesárová – mučeníčka čistoty, alebo fanatická kresťanka?
Prečo Anku Kolesárovú vnímam ako vzor. Napriek všetkému.
11 tipov, ako si zachovať čistotu

Potraty

1, najviac trpí najnevinnejší – dieťa – aj v prípade znásilnenej ženy.
2, potom žena – tzv. postabortívny (popotratový) syndróm.
3, právo na život – plod je samostatná bytosť, nie je „telom ženy“ – dokonca už DNA a psychiku máme od počatia vlastnú.
4, obrázky násilne potratených detí sú hrozné a jasné.
5, najväčšia genocída je v súčasnosti: komunizmus mal cca 100 miliónov obetí, 5 rokov 2. svetovej vojny 40 miliónov obetí, avšak každý rok je potratených 46 miliónov detí!
6, ohrozuje život ženy, fyzické (zvyšovanie rizika rakoviny prsníka) a psychické zdravie ženy, ničí vzťahy a sebaúctu.
7, „zhluk buniek“ sme aj my dospelí – avšak už chránení zákonom. Prečo nie aj dieťa?
8, Srdce nám bije od 21. dňa, mozog sa začína vyvíjať v 6. týždni. Potrat je žiaľ dovolený u nás do 12 týždňov tehotenstva.
9, Jeden z najväčších konvertitov 20. storočia na katolícku vieru bol Bernard Nathanson, veľký šíriteľ a propagátor uzákonenia potratov v USA. Sám neskôr priznal, ako im išlo o peniaze, falšovali verejné mienky, preháňali úmrtnosť pri nelegálnom potrate, atď atď.
10, zákaz potratov je oprávnený – predsa nezakazujeme krádeže z dôvodu, aby si zlodeji neublížili. Navyše pri potrate môže nastať ďalšie ublíženie. [6]
11, zavádzajúci je aj názov – „umelé prerušenie tehotenstva“ – predsa ešte žiadne takéto tehotenstvo „nepokračovalo“ – presnejšie: „násilné ukončenie života“!!

[6] podľa brožúry Argumenty pre zastavenie potratovej genocídy, CBR Europe, http://www.pravonazivot.sk.

Povolenie potratov? – v Cirkvi už nikdy

Sv. Ján Pavol II.: Táto veľká jednomyseľnosť doktrinálnej a disciplinárnej tradíce Cirkvi umožnila Pavlovi VI. vyhlásiť, že učenie v tejto oblasti sa "nezmenilo a je nemeniteľné". Preto mocou autority, ktorú Kristus udelil Petrovi a jeho nástupcom, v spoločenstve s biskupmi, ktorí veľakrát odsúdili umelý potrat, a v rámci spomínanej predchádzajúcej konzultácie, hoci roztratení po svete, jednomyseľne toto učenie schválili, vyhlasujem, že priamy potrat, to jest chcený ako cieľ alebo ako prostriedok, je vždy vážnym morálnym neporiadkom, lebo je dobrovoľným zabitím nevinnej ľudskej bytosti. Toto učenie, ktoré sa zakladá na prirodzenom zákone a na písanom Božom slove, odovzdáva sa tradíciou Cirkvi a učí ho riadne a všeobecné Magistérium. Žiadna okolnosť, žiaden cieľ nikdy nebudú môcť urobiť dovoleným čin, ktorý je vnútorne nedovolený, lebo sa protiví Božiemu zákonu, vpísanému do srdca každého človeka, ako ho uznáva samotný rozum a ako ho ohlasuje Cirkev. [7]
Sv. Matka Tereza: Najprv bolo schválené dovolenie potratov, potom sa k tomu pridala aj eutanázia, atď.
Zaviedol to Lenin, iné socialistické krajiny... Zaujímavé, že si osvojujeme ich postoje, s ktorými naši predkovia ani zďaleka nesúhlasili.
Sv. Matka Tereza: „Dôsledkom potratu je nukleárna vojna. Najväčší ničiteľ mieru a lásky je umelý potrat, lebo je vojnou proti dieťaťu. Potrat nasleduje ľahko, keď manželskú lásku zabije antikoncepcia,“ povedala na raňajkách s prezidentom USA Billom Clintonom.“ [8]
Sv. Matka Tereza: „Ak matka môže zabiť svoje dieťa, čo mi bráni, aby som ja zabila vás, alebo aby ste vy zabili mňa?“
Sv. Ján Pavol II.: „Národ, ktorý zabíja svoje deti, nemá budúcnosť.“

[7] Evangelium vitae, bod 62.
[8] Brožúrka Čo škola neučí, CBR Europe, http://www.coskolaneuci.sk

Potrat po znásilnení? – Nie.

1, pre dieťa trest smrti, pre násilníka len roky väzenia.
2, pre „spôsobenie hanby“ komusi musí zomrieť.
3, znásilnenie už nikdy nebude vymazané ani potratom, ten bude iba ďalším násilím v tele ženy.
4, možnosť (aj na Slovensku!) donosiť dieťa v anonymite a dať ho na adopciu. [9]
5, PRE ŽENY V PROBLÉMOCH: www.zachranmezivoty.sk.

[9] podľa brožúry Argumenty pre zastavenie potratovej genocídy, CBR Europe, http://www.pravonazivot.sk.

Popotratový syndróm

Zasahuje predovšetkým ženy po potrate, ale aj mužov:
Ženy: 61% zvýši príjem alkoholu, 65% sa zaoberá samovraždou, 54% má nočné mory o potrate. Rôznorodé účinky: zasiahnutie citovej (šok, hnev, úzkosť, vina, depresia, izolácia), kognitívnej (halucinácie, fantázie o plode, nekoncentrovanosť), somatickej oblasti (bolesť, pichanie, zvieranie, únava, nespavosť), správania (nočné mory, strata chuti do jedla, asociálnosť, poruchy vo vzťahoch, sexuálna dysfunkcia, zníženie výkonu v zamestnaní.
Smútok za dieťaťom.
Muži: úzkosť, bezmocnosť, pocit viny,...zmätok [10]
Potreba následnej lekárskej pomoci.

[10] http://www.rodinka.sk/zdravie/zdravie/postabortivny-syndrom/


Iné zdroje

Literatúra

Literatúra k vzťahom zhrnutá od Pavla Hudáka

Dokumenty Cirkvi o ľudskej láske:
- Katechizmus Katolíckej Cirkvi, hlavne body 2331 až 2400.
- Katechizmus pre mladých - YouCat - hlavne body 400 až 425
- Persona humana
- O ľudskej láske. Výchovné smernice. Náčrt sexuálnej výchovy.